Diş Sağlığı Sözlüğü Geri Dön
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
Lütfen Yukarıdaki menüden içeriğini görmek istediğiniz Harfi seçiniz.
Abrasyon
1: Deri mukozanın sıyrılması,soyulması veya kazınması 2: Dişin aşınması,yenmesi 3: Deri ve mukoza üzerindeki tahriş bölgesi ,sıyrık ve kazıntı
 
Abse
Çevre dokulardan kese tarzında doku ile sınırlı içerisi cerahat ile dolu oluşum.
 
Ağız duşu
Bakteri plağı ve debrisi temizlemek amacıyla diş etlerinin üzerine ve altına mekanik bir yöntemle su püskürtmek
 
Amalgam Dolgular
En uzun süredir kullanılan dolgu maddesidir. Gümüş,kalay ve bakır alaşımının civa ile karıştırılması ile elde edilir. Çiğneme kuvvetleri karşısındaki direnci çok yüksektir. Dezavantajı görünümünün estetik olmamasıdır.
 
Analjezik
Ağrı kesici
 
Anestezi
Doktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.
 
Apse
Bakınız: Abse
 
Ataşman Seviyesi
Periodontal liflerin ataşman seviyesinin sayısal ölçümüdür. Genellikle periodontal cep derinliğinin ölçümü ve diş eti çekilmesi (gingival recession) ölçümünün bir araya getirilmesiyle bulunur. Ataşman seviyesi, periodontal hastalıkların seyrini ve tedavinin başarısını değerlendirmede kullanılan en önemli ölçüm yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.
 
 
 
Copyright © 2012. Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi.
Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanımı Yasaktır. Tasarım ve Kodlama Tasarım Dünyası Bilgisayar İnternet Hizmetleri 
Bugün Tekil : 27 Toplam Tekil : 212012
Bugün Çoğul : 153 Toplam Çoğul : 1262472
Ip Adresiniz: 54.81.71.187